Význam podpierok rúk

» » Význam podpierok rúk

Zariaďujete si kanceláriu alebo domácu pracovňu? Rozmýšľate nad správnym výberom kancelárskeho nábytku? Nezabudnite, že jeho dôležitou súčasťou je aj pracovný stôl a stolička. Ak trávime za počítačom niekoľko hodín, či už v práci alebo doma, je dôležité, aby sme si vytvorili čo najlepšie podmienky.


Stolička s podpierkami ruk

Pri výbere stoličky by ste mali premýšľať nad takou, ktorej súčasťou sú aj podpierky rúk. Pri väčšine typov stoličiek sú podpierky praktickou súčasťou, ktorá značne ovplyvňuje i celkovú funkčnosť – ak sa nachádzajú v správnej výške, slúžia nielen ako príjemná opora rúk pri sedení, ale tiež pri sadaní či vstávaní. Obvykle bývajú z rovnakého materiálu ako celá stolička, prípadne  sú vhodne s ním skombinované. Podpierky majú však i funkciu estetickú, pretože dotvárajú štýl každého vkusu, stolička tak môže pôsobiť sama o sebe aj ako zaujímavý doplnok interiéru.

Ideálné podpierky ruk

Podpierky rúk by mali mať nastaviteľnú výšku, ktorá Vám umožní správne opretie a komfortný uhol rúk pre pohodlnú prácu na stole. Okrem toho podpierky uvoľňujú svalové partie lakťov, ramien a šije hlavne pri dlhom sedení.

Najviac odporúčanými sú podpierky rúk 4D, čo znamená najväčšiu možnosť nastavenia – do šírky, výšky, hĺbky a do strán. Pri dlhšom sedení určite oceníte, ak podpierky rúk nie sú príliš tvrdé, ale sú napr. z mäkšieho polyuretánu, alebo na vrchnej dotykovej časti majú kúsok molitanu a sú očalúnené do látky, koženky alebo kože.

Existuje veľa modelov stoličiek, ktoré majú možnosť nastavenia podpierky, ale nie v správnej polohe pre sediaceho, preto je vhodné poradiť sa s predajcami pri výbere, prípadne stoličku si vyskúšať, alebo investovať do nastaviteľných typov opierok rúk.

Podpierky rúk na stoličkách môžu byť pevné alebo nastaviteľné. I keď možno veľa ľudí dáva prednosť stoličke s pevnými podpierkami rúk /možno rozhoduje pri výbere cena stoličky, možno to pokladáme za zbytočný komfort/, ale rozhodne by sme nemali šetriť na svojom pohodlí a zdraví, najmä, ak na tej stoličke budeme tráviť väčšinu dňa.

Pevné podpierky sú bez akejkoľvek možnosti nastavenia, možno postačia tým, ktorí budú stoličku používať iba príležitostne, napr. doma, občas pri práci s počítačom. Do kancelárie sú však nevhodné. Druhým typom sú už spomínané nastaviteľné podpierky, ktoré sa ešte delia podľa toho, čo všetko umožňujú nastaviť.

Typy podpierek na ruky

2D podpierky rúk umožňujú nastavenie opierok rúk do šírky, v smere od sedáku stoličky do strán a nastavenie výšky opierok rúk podľa potreby užívateľa. 3D podpierky rúk umožňujú nastavenie opierok rúk do šírky, v smere od sedáku stoličky do strán, nastavenie výšky opierok rúk a vytáčanie vrchnej (dotykovej časti opierok rúk) do strán (doprava aj doľava) a napokon 4D podpierky rúk, ktoré umožňujú nastavenie opierok rúk do šírky, v smere od sedáku stoličky do strán, nastavenie výšky opierok rúk, vytáčanie vrchnej (dotykovej časti opierok rúk) do strán (doprava aj doľava) a posun vrchnej (dotykovej časti opierok rúk) dopredu a dozadu.

Podpierky rúk bežne nebývajú na jedálenských stoličkách, kde by uberali priestor okolo stola, a sťažovali pohyb stolovníkov.