Stolička ako nástroj

» » Stolička ako nástroj

ergonomiaAby bol nástroj efektívne využívaný, je potrebné, aby sa ho pracovník naučil spoľahlivo ovládať. Pri každej práci, ktorá sa vykonáva v sede, alebo sa pri nej stojí je potrebné zabezpečiť, aby chrbtica bola vo fyziologickom, t.z. prirodzenom tvare s charakteristickým zakrivením. To je možné zabezpečiť buď správnou skladbou čalúnenia sedadla, alebo pomocou bedrového operadla. Pre zdravého človeka je nesmierne dôležité vybrať správne z ponuky stoličiek podľa typu práce a pre určitého človeka, teda ergonomicky optimálnu stoličku.


Čo znamená Ergonómia

Vedecky odbor nazvaný umelo slovom ,, ergonómia,, z gréckeho slova ergon = práca a nomos = zákon, je zameraný na ochranu zdravia pri rôznom ľudskom konaní. Dobre vybraná, dobre nastavená a správne používaná pracovná stolička spolu s dodržiavaním zdravého životného štýlu vytvárajú podmienky pre ochranu zdravia užívateľa.

Zapamätajte si, dôležité je správne vybrať, správne nastaviť a správne používať.

  • Kolieska: Plastové koliesko - používajú sa na mäkký typ podlahy ( koberec ... ) Pogumované koliesko - používajú sa na tvrdý typ podlahy ( plávajúca podlaha, plastová podlaha, dlažba ...)
  • Klzák: slúži na stabilizáciu stoličky

Popis funkcie mechanizmov

Mechanizmus MEK
Umožňuje nastavenie uhlu opierky po uvoľnení bočnej aretačnej skrutky (s veľkou plastovou hlavicou), fixáciu zvoleného uhlu docielime pevným dotiahnutím.

Hojdací mechanizmus
Hojdanie s nastaviteľnou silou protiváhy a aretáciou v základnej polohe pomocou jedinej páky, táto páka súčasne ovláda výškové nastavenie (plynový piest). Sila protiváhy sa nastaví širokou plastovou maticou na spodnej strane mechanizmu.

Hojdací mechanizmus multiblok 2770
Hojdanie s predsunutou osou pre zvýšenie komfortu, nastaviteľnou silou protiváhy, aretácia v 5 -pozíciach ovládané ľavou pákou, ovládánie výškového nastavenia (plynový piest) pravou pákou. Sila protiváhy sa nastaví širokou plastovou maticou na spodnej strane mechanizmu.

Hojdací mechanizmus multiblok 2777
Hojdanie s nastaviteľnou silou protiváhy, aretácia v 5 - pozíciach ovládané jedinou pákou spoločne s ovládaním výškového nastavenia (plynový piest). Sila protiváhy sa nastaví širokou plastovou maticou na spodnej strane mechanizmu. Veľmi pevná a odolná konštrukcia.

Asynchrónny mechanizmus
Umožňuje nezávislé naklápanie sedáku a opierky, pri modeloch 1350, 1420, 1430 je možné nastaviť silu prítlaku širokou plastovou maticou na spodnej strane mechanizmu a nastavenie výšky opierky mechanizmom up-down. Pri týchto mechanizmoch je ovládanie nastavenia výšky (plynový piest) na pravej strane z pohľadu sediaceho.

Synchrónny mechanizmus
Umožňuje plynulú zmenu uhlu sedáku a opierky s niekoľkonásobnou aretáciou, nastavenie sily prítlaku širokou plastovou maticou na spodnej strane mechanizmu a nastavenie výšky opierky mechanizmom up-down.

Mechanizmus up-down
Mechanizmom up-down sa rozumie princíp zvislého polohovania bez ovládacieho prvku s automatickým odistením v hornej polohe a zaistením v polohe spodnej, pričom polohovanie prebieha pri pohybe celej časti (opierka, podrúčka) smerom hore.

Mechanizmus SL
Umožňuje posuv sedáku a týmto spôsobom sa dá nastaviť ideálne sedenie