Správny výber poťahovej látky na stoličku

» » Správny výber poťahovej látky na stoličku

ergonomiaStolička – na prvý pohľad veľmi jednoduchý kus nábytku, bez ktorého si nevieme život ani predstaviť. Nie je to však len o štyroch nohách a operadle, ako mnohí z nás stoličku vnímajú. Aj taká nenáročná stolička musí spĺňať určité parametre, aby sa na nej dalo pohodlne sedieť.


Kvalita poťahovej látky

Dôležitým prvkom pri výbere stoličky je aj kvalita poťahovej látky. Poťahová látka by mala byť dostatočne pevná a odolná voči oderu. Najpraktickejšia je taká, ktorá sa dá vlhkou handričkou očistiť – tzv. ekokoža, alebo poťah, ktorý je možné dať dolu a vyprať. Pri rozhodovaní o kúpe stoličky sa odporúča pozorne si prečítať význam jednotlivých značiek, ktoré výrobca uvádza na štítku výrobku.

Napríklad značka teflón uvádza, že teflónom ošetrené látky sú chránené proti vode a špine. Teflón vytvára ochranný film, ktorý nebráni tomu, aby látka dýchala, je dermatologicky testovaný, možno ho prať a čistiť. Pod značkou Trevira sa môže zákazník dočítať, že zodpovedá medzinárodným predpisom pre slabo horľavé látky, je priedušná, príjemná na dotyk, odolná a zachováva farebnú stálosť. Prach a vlasy sa dajú vysávačom ľahko odstrániť.

Koža alebo textil?

Oba typy materiálu majú svoje výhody aj nevýhody. Záleží na tom, ktorý materiál zákazník preferuje. Niekto radšej oželie praktickú stránku stoličky a bude sa kochať jej dizajnom, iný uprednostní jednoduchú údržbu pred zaujímavou vzorkou poťahu. Kožené stoličky sú symbolom určitého luxusu a noblesy, čo, samozrejme, pocíti zákazník na cene. Stoličky z kože sú oveľa drahšie ako tie s textilným poťahom, ale investícia sa nám určite časom vráti. Koža je totiž veľmi odolná a prispôsobuje sa klimatickým podmienkam v miestnosti a postupne získava aj na kvalite.

Ďalšou výhodou kožených stoličiek je aj ľahká údržba a čistenie. Postačí vlhká handrička na odstránenie prachu a nečistoty. Nevýhodou kože je snáď to, že chladí, a v zimnom období to nie je určite príjemné. No na druhej strane je chladná koža veľmi príjemná v letných horúčavách. Nemá však saciu schopnosť, a tak sa niekomu môže zdať, že nepríjemne lepí. Textilné stoličky sú na dotyk veľmi príjemné a dobre sajú pot. Túto vlastnosť oceníme hlavne v letných mesiacoch. Látkový poťah je ale náchylnejší na poškodenie a jeho čistenie nie je také ľahké a jednoduché ako pri stoličke vyrobenej z kože.

Vyberajte s odborníkmi

Čistenie škvŕn alebo iných nečistôt je vďaka satiu materiálu oveľa náročnejšie ako u koženej stoličky. Textil nemá takú životnosť ako koža, rýchlejšie sa ošúcha a tak sa znižuje trvanlivosť stoličky. Veľkou výhodou textilných stoličiek je ich cenová dostupnosť. Ceny sa pohybujú v rôznych reláciách podľa typu použitej látky, ale pravdou ostáva, že vždy za ne zaplatíme menej peňazí ako za stoličky z kože. Látka umožňuje veľkú dizajnovú variabilitu. Správnou kombináciou vzhľadu stoličky a ostatného nábytku dosiahneme vytvorenie originálneho a príjemného prostredia.

Pozrite sa na našu ponuku stoličiek. Ak si neviete rady so správnym výberom, neváhajte nás kontaktovať.