Kancelárska stolička alebo fit lopta?

» » Kancelárska stolička alebo fit lopta?

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí vykonáva prácu v kancelárii a má „sedavé“ zamestnanie. Ak trávime niekoľko hodín za počítačom a v sede, je veľmi dôležitý výber správnej kancelárskej stoličky alebo kresla.


O kvalite kancelárskej stoličky vypovedá hlavne to, nakoľko je možné prispôsobiť jej parametre individuálnym telesným proporciám užívateľa. Dôležitým prvkom je aj správne sedenie a držanie tela pri sedení. Pri správnom výbere kancelárskej stoličky vám môžu pomôcť aj tieto tipy: počas sedenia sa musia chodidlá pevne a pohodlne opierať o podlahu, pod pracovným stolom musíte mať dostatok priestoru pre nohy a kolená. Rozložte rovnomerne svoju váhu a využívajte k podopreniu tela celé sedadlo a opierku. Operadlo stoličky nastavte tak, aby jeho tvar zodpovedal prirodzenej krivke spodnej časti vašej chrbtice a nepresahoval dolný okraj lopatiek.

Vždy si overte, že máte dobre podopretú dolnú časť chrbtice. V polohe, v ktorej práve pracujete, sa vždy musíte cítiť pohodlne. Upravte všetky nastaviteľné parametre vašej stoličky, aby zodpovedali vašim telesným rozmerom. Opierky na ruky na stoličke vám môžu pomôcť pri písaní na klávesnici uvoľniť plecia a voľne pohybovať zápästím. Správne nastavené sú vtedy, ak máte plecia v uvoľnenej polohe a zápästia priamo.

Rozhodne by sme nemali podceňovať kvalitu kancelárskej stoličky a investovať do jej kúpy aj viac eur. Kúpou drahšej stoličky zároveň investujeme do svojho zdravia. Aké vlastnosti by teda mala mať kvalitná kancelárska stolička? Ako prvý by sme si mali všimnúť sedák stoličky. Mal by byť dostatočne široký a pohodlný. Nemá byť príliš mäkký, aby ste do neho zapadli, ani príliš tvrdý, aby vás sedenie nebolelo. Sedák musí byť jednoznačne výškovo nastaviteľný. Niektoré kvalitnejšie stoličky majú aj výškovo nastaviteľné časti sedáku, napríklad jeho strednú časť si môžete spustiť, či nadvihnúť.

Ďalšou dôležitou vlastnosťou kvalitnej kancelárskej stoličky je správne operadlo, ktoré by malo byť anatomické a vytvarované presne podľa vašej chrbtice. Mnoho kancelárskych stoličiek s anatomickým operadlom má aj bedrovú opierku, ktorá podopiera spodnú časť chrbtice. V neposlednom rade si treba všimnúť na stoličke aj lakťové opierky. Musia byť výškovo nastaviteľné. Pri práci s PC by mali poskytovať príjemnú oporu, ktorá bude uľahčovať kancelársku prácu. Rovnako venujte pozornosť ich povrchu. Nemal by byť nepríjemný či tvrdý, aby vás nezačali bolieť lakte. K pohodlnému a zdravému sedeniu na stoličke tiež prispeje piest, ktorý stlmí náraz pri dosadnutí. Dôležitý by mal byť aj použitý materiál stoličky – pevný, odolný voči oderu a vyhovujúci. Niekto má radšej kožu, iný syntetické materiály.

Ak to stručne zhrnieme, najdôležitejšími vlastnosťami a súčasťami kancelárskej stoličky sú:

  • Pohodlný sedák a ľahko nastaviteľná výška sedenia
  • Bezpečná základňa stoličky. Stabilitu zaručuje päťramenná podpera s kolieskami, ktoré poskytujú väčšie možnosti nastavenia
  • Nastaviteľné podpierky rúk a opierka hlavy
  • Anatomické operadlo - musí byť nastaviteľné v oboch smeroch
  • Bedrovej podpora spodnej časti chrbta
  • Materiál, z ktorého je vyrobená. Komfortné sedenie zaručuje sedadlo aj operadlo s dostatočnou výplňou
  • Nastaviteľná výška pomocou plynového piestu - dnes už samozrejmosťou.

Niektorí si však kladú otázku či investovať do kancelárskej stoličky, alebo si radšej zaobstarať fit loptu namiesto stoličky. V súčasnosti sa stretávame s názormi viacerých odborníkov aj z radov lekárov, že fit lopta slúži vynikajúco namiesto stoličky alebo ako stolička. Fit lopta je obľúbená najmä u žien, lebo posilňuje aj zadnú časť tela a sedacie svaly. Je treba povedať, že fit lopta nikdy plnohodnotne nahradí Kvalitné kancelársku stoličku.

Keď uprednostníte fit loptu pred kancelárskou stoličkou, je dôležité vybrať si vhodnú veľkosť – výšku lopty k vašej postave a váhe. Lopta by mala byť od zeme asi o 10 cm vyššia ako nameraná výška kancelárskej stoličky. Lopta na sedenie by mala byť odolná voči pretrhnutiu a prasknutiu. Na fit lopte správne sedíte vtedy, keď sú vaše stehná rovnobežne s chodidlami.

Výber z možností a rozhodnutie je veľmi individuálne. Najlepšie bude, ak si vyskúšate sedenie na fit lopte a zároveň aj na stoličke a posúdite sami, čo vám lepšie vyhovuje. Čo sa týka investície, tak určite vás lacnejšie vyjde kúpa fit lopty, na druhej strane fit lopta sa odporúča minimálne na prestriedanie s kancelárskou stoličkou, ale nie ako trvalá voľba. Okrem toho, ak slúži vaša kancelária aj na stretávanie s klientmi a rôzne obchodné rokovania a stretnutia, určite sa do nej fit lopty nehodia, treba voliť kvalitné kancelárske stoličky.